Zrínyi Kadétok szervezet

A Zrínyi kadétok Egyesület 2011-es évi beszámolója:

userfiles/file/Besz%C3%A1mol%C3%B3%20a%20Zr%C3%ADnyi%20Kad%C3%A9tok%20hagyom%C3%A1ny%C5%91rz%C5%91%20Egyes%C3%BClet%202011%20(1).doc

A Zrínyi Kadétok Egyesület 2010-es beszámolója:

userfiles/file/2010.evi_beszamolo.doc

userfiles/file/besz%C3%A1mol%C3%B3%202010%20%C3%A9vi%20munk%C3%A1r%C3%B3l.doc

userfiles/file/Zr%C3%ADnyi%20Kad%C3%A9tok%20k%C3%B6zhaszn%C3%BAs%C3%A1gi%20jelent%C3%A9se%5D.DOC

Az első kadétavatásra  2009. 09. 26-án került sor, melyen különböző szervezetek képviseletében többen  vettek ebben részt:
- Kovácsné Kővágó Anna, a murakeresztúri Zrínyi Miklós Általános Művelődési Központ vezetője, aki az avatási szertartást vezette

- Pávlicz
Lajos polgármester úr, aki átadta az apródok kardját.

A Kultúra Lovagrendje nevében a karddal való avatást végezte: vitéz Szilágyi Árpád Zsolt, segít
ői voltak Gönc M. László Chicagóból, Horváth Ágota Pécsről

- Ratimir
Hrešč úr, a csáktornyai Zrínyi Gárda parancsnoka, aki az apródok kardját kötötte fel.

- Papp Ferenc alezredes, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemr
ől, aki az oklevelet adta át.

- Pogár Róbert atya, akit
ől az egyházi áldást kapták az apródok
Avatva lett: Abonyi Mátyás, Czapári József, K
ővágó Bence, Kalinics Tibor, Tislerics Mátyás, Koósz Dániel, Skobrics Ádám

A második avatáson:

A Zrínyi emléknap alakalmával került sor Donja Dubravában a 8. apród, Budai Dávid avatására, aki az alapító apródok avatásán nem tudott részt venni, így ő két hónappal később kapta e megtiszteltető címet. Az avatás keretében megmosta kezét a Zrínyi-kút és a Mura vizében a megtisztulás jeleként, majd a gyertya fölé, tartotta kezét a bátorság jegyében, átvette  a polgármester kardot a vitézség jegyében, a csáktornyai Zrínyi Gárda parancsnak helyettese kötötte fel kardját, s az eskü után megkapta az oklevelet. Az avatás végén Pogár Róbert atyától kapta az áldást az új kadét.

A harmadik avatás az iskola tornaterem átadásával együtt volt megrendezve 2010. szeptember 24-én.

Ekkor két új kadét lett felavatva és egy dobos. Kadét Lett: Szabó Péter 7. osztályos és Balogh Gábor 8. osztályos tanuló, illetve dobos: Jugovits Dániel.

A negyedik kadétavatáson 2011.szeptember 24-én újabb két kadét lett felavatva és a kadétok zászlót is kaptak.

Az újabb két kadét: Szabó Máté 7. osztályos, Deák Dominik 7. osztályos tanulós és a zászlóvivő: Pókecz Kovács Dániel 5. osztályos tanuló.

A Zrínyi Kadétok Hagyományőrző Egyesület 2009-ben alakult azzal a céllal, hogy Murakeresztúr és a horvát határ mellett élő horvát-magyar lakosság közös történelmi hagyományait ápolja az ifjúság körében.
Alapszabályból cél: - Két nyelv és két kultúra ( horvát-magyar ápolása) az ifjúság és a felnőtt lakosság körében
- Az ifjúság Horvát és a Magyar Állam közös történelmének, nemzeti azonosságának,
kultúrájának és hagyományainak megismerése és megismertetése.
- Mura mentén élő fiatalok és felnőttek nevelése a hagyomány tiszteletére, a Zrínyi család történetének megismerésére, a becsületes, jó magaviseletre, egymás segítésére.
- kultúrák közötti párbeszéd,
- kapcsolat és együttműködés a magyar és horvát hasonló céllal létrejött történelmi hagyományápoló szervezetekkel
- a murakeresztúri Zrínyi Kadétok szervezet működésének támogatása

Hagyományőrző tevékenységeink:
-         Zrínyi család történelmi hagyománytisztelete. A tavalyi évben a helyi Horvát Kisebbségi Önkormányzat segítségével korhű ruhákat varrattunk 8 fő kadét számára
-         A család történetéhez vetélkedő szervezése az ősz folyamán
-         Koszorúzás Zrínyi Miklós szobra előtt Donja Dubravában, Kursanecben, az Új- Zrínyi-vár emlékhelyén a Mura mellett Horvátországban, díszőrség
-         Kadétavatás
-         Zrínyi-napokon részvétel